Senioři jako sendvičová generace
Senioři jako sendvičová generace

Jak předejít syndromu vyhoření nejen u pečujících osob

V dnešním článku se dozvíte:

  • jak se efektivně vyhnout syndromu vyhoření
  • jak poznat syndrom vyhoření
  • kdo patří do rizikové skupiny

Definice syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření se zdaleka netýká jen vrcholových manažerů. Pojem, který spadá ve své nejtěžší fázi do psychických onemocnění, je velmi aktuální zejména pro pečující osoby a všeobecně pro osoby pracující s lidmi. Z různých oborů to může být například zdravotnictví, sociální péče, školství nebo práce na úřadech. Samozřejmě, zaměstnání a obor nemusí být to nejdůležitější kritérium. Se syndromem vyhoření se může potkat kdokoliv z nás, v jakémkoliv věku. Zvýšené pozornosti je třeba dbát v případě Sendvičové generace, a to zejména z důvodu vysokého stupně vytížení.

Jak poznat, že jsme vyhořelí?

Existuje celá řada symptomů a příznaků, podle kterých lze poznat vyhoření. Pokud po nich teprve pátráte, pak je tu šance, že jste zatím nenechali situaci dojít příliš daleko. Platí samozřejmě pravidlo, že čím déle se syndrom vyhoření neléčí, tím déle trvá i následná rekonvalescence. Mezi hlavní ukazatele patří fyzické a emocionální vyčerpání, izolace od ostatních, pocity prázdnoty, úzkosti a deprese. Déle pocity méněcennosti, nedostatečnosti, výrazně snížená produktivita a výkon, nespavost, zvýšená podrážděnost, apatie, cynismus a beznaděj.

„Ideální“ kandidát

„Ideálním kandidátem“ na stav vyhoření, je osoba trvale žijící ve vysoké míře stresu. Další příčinou bývá velké množství úkolů a rolí, které dlouhodobě neseme na bedrech a při jejichž plnění máme tendenci upozaďovat své vlastní potřeby. Pokud je pro nás typický i problém s říkáním slůvka „NE“ a nedostatek volného času, měli bychom zbystřit.

Léčba

V případě syndromu vyhoření se vyplatí obezřetnost a rozhodně je lepší prevence než samotná léčba, která může být velmi vleklá a zdlouhavá. Nicméně ani v případě, že jste si diagnostikovali stav vyhoření, není nutné propadat zoufalství. Všechno se dá řešit a ze všeho je cesta ven. Bude to chtít hodně odpočinku, péče o sebe, na místě je určitě i vyhledat odbornou pomoc, která nás správně nasměruje a pomůže s konkrétními kroky. Účinná terapie se zaměřuje především na:

  • nalezeni praktické pomoci (profesionální péče o rodinného příslušníka, pomoc organizací atp.)
  • zapojení lidí kolem sebe do konkrétních úkolů a povinností
  • pečovat především o sebe, vy jste na prvním místě
  • umění odpočívat, relaxovat, věnovat se i vlastním koníčkům
  • fyzický pohyb, procházky

Už jste se nekdy setkali se syndromem vyhoření, ať už ve vlastním životě nebo v životě svých známých? Podělte se o své zkušenosti v komentářích na facebooku Sendvičový senior.